Mutacja MDR-1 – co powinieneś wiedzieć?

Mutacja MDR-1 jest odpowiedzialna za upośledzenie działania białka P-glycoproteiny. Białko to, odpowiedzialne jest za regulację przepływu substancji toksycznych na granicy krew-mózg. Podanie niektórych leków psom z  mutacją MDR-1 powoduje silne objawy neurologiczne od ślinotoku i drgawek począwszy na śpiączce i śmierci skończywszy. Udowodniono interakcję genu MDR1 z ponad setką leków!

Na szczęście mutacja  dotyczy tylko niektórych ras psów takich jak:  Collie (szkocki, border, bearded, sheltie, ) owczarek australijski, owczarek niemiecki, biały owczarek szwajcarski, owczarek kanadyjski, owczarek wschodnioeuropejski, owczarek  staroangielski, mieszańce tych  ras. Mutacja nie ma wpływu na zdrowie i komfort życia psa. Nie ma też możliwości jej wyleczenia. Należy mieć świadomość wielokrotnej nietolerancji leków u psów z MDR-1 i zawsze informować lekarza o mutacji u psa oraz zachować szczególna ostrożność  podczas stosowania preparatów zabezpieczających  przez pasożytami. Przykładowo u psów z  MDR-1,  nie należy u nich stosować preparatów zawierających substancje takie jak:  Milbemycyna  (Milbemax), Selamektyna (Stronghold), moksydektyna (Advocate). Wszyscy  właściciele psów z  ras narażonych na mutacje powinni  wykonać proste i stosunkowo niedrogie  badanie genetyczne. Wynik badania wskaże czy czy twój  pies jest wolny od mutacji, jest nosicielem mutacji lub czy jest dotknięty mutacją. Badanie wykonuje się z krwi a wynik dostępny jest już po ok tygodniu. Dziedziczenie tej mutacji jest  autosomalne recesywne i wygląda następująco:

W przypadku gdy pies jest dotknięty mutacją  warto zamieścić taką informację zarówno na  jego adresatce jak i w  informacjach  w bazie czip. Gdyby pies kiedykolwiek się zgubił,  będzie to ważna informacja  dla lekarza do którego trafi a który będzie udzielał mu np. pierwszej pomocy  przedweterynaryjnej.

Categories: Porady