Jak zostać dobrym trenerem i zoopsychologiem?

Wiele osób pisze do nas maile z zapytaniem, czy po ukończeniu kursu będą mogli samodzielnie prowadzić własny biznes związany ze szkoleniem psów. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i jednoznaczna. Dlatego postanowiłam napisać kilka słów na ten temat i wyłożyć naszą filozofię szkolenia przyszłych treserów i zoopsychologów.

Zawód tresera (trenera, instruktora szkolenia psów),  jak i zoopsychologa to te zawody, w których w trakcie szkolenia, podstawą sukcesu jest osiągnięcie balansu między praktyką a teorią. Budowanie warsztatu zawodowego można przyrównać do budowy jakiegokolwiek budynku – niech dla przykładu, będzie do Twoje wymarzone Centrum Szkolenia Psów.  Każdy możne zbudować szopę z materiałów z odzysku lub postawić namiot  i pracować w nim jakiś czas. Tak samo każdy może otworzyć szkołę dla psów.  Jednak wystarczy kilka ulewnych dni, trochę wiatru a taka szopa nie nadaje się już do niczego. Podobnie kończą domorośli specjaliści, którzy po 2-3 trudnych psach szybko znikają zarówno z Internetu jak i z rynku. Lecząc rany w zaciszu swojego domu, zastanawiają się czemu coś co działało na jego psa nie działa na inne.

Fundamenty

Każdy wie, ze podstawą każdej budowli jest solidny fundament. Budynek postawiony na grząskim gruncie prędzej czy później zacznie pękać, aż wreszcie runie jak domek z kart. Niemal w każdym zawodzie, takim fundamentem jest wiedza.

Wyobraź sobie lekarza, który nie zna anatomii i fizjologii albo prawnika, który nie słyszał o prawie rzymskim.  Taka osoba nie miałaby żadnych szans aby osiągnąć sukces w swojej branży. Nie inaczej jest w przypadku szeroko pojętych psich specjalistów.  Bez solidnej wiedzy teoretycznej , opartej na wiarygodnych badaniach naukowych, dotyczącej zachowania zwierząt, ich sposobów uczenia się i myślenia, nie można nawet myśleć o rozpoczęciu zawodowej pracy z psami. Ostatnie lata, to rozkwit badań nad uczeniem się  i zachowaniem się psów. Wiele teorii, (jak np. teoria dominacji), które przez lata uważane były za dogmaty, odeszło do lamusa, aby ustąpić miejsca nowym holistycznym metodom pracy. Nowe metody uwzględniają różnice rasowe, zdolności poznawcze a także różnice indywidualne każdego psa. Nie opierają się wyłącznie na „jedynej słusznej metodzie szkolenia” . Zamiast tego wykorzystują wiele metod w treningu tak aby ułatwić zwierzęciu proces uczenia się i zmiany zachowania.  Należy także pamiętać, ze istotną częścią pracy z psami jest praca z ich właścicielami – dlatego też istotne jest aby poznać metody pracy z grupą i rozwiązywania problemów z klientami.

Tylko solidna wiedza pozwoli trenerowi ocenić jaka metoda może pomóc konkretnemu zwierzęciu oraz pozwoli skutecznie ułożyć program pracy z nim.

Stan surowy otwarty

Jak wspominałam teoria jest fundamentem.  Nie można jednak zamieszkać ani otworzyć szkoły na „gołym” fundamencie.  Dlatego też przełożenie torii w praktykę można porównać do układania cegieł w naszym budynku. Każdy nowy pies z jakim pracujemy, każde nowe doświadczenie, każdy sukces jak i każda porażka to kolejna cegiełka, która tworzy budynek. Aby zbudować stan surowy, potrzeba wiele cegieł. Nauczenie się odpowiedniego nagradzania psów, pozbycie się złych nawyków, praca nad własnymi emocjami i ciałem do spoiwo do ciegiełek, które stworzą twój warsztat jako trenera/zoopsychologa. Im więcej czasu poświęcisz na jego budowę pracując z własnym psem, psami znajomych, sąsiadów, w schroniskach tym szybciej zobaczysz zarys swojego wymarzonego budynku.

Okna  i drzwi

Budynek bez drzwi i okien do niczego się nie przyda. Dla przyszłych trenerów i zoopsychologów, takimi drzwiami i oknami są spotkania z różnymi specjalistami. Tak jak każde okno w domu pokazuje inny widok na świat, tak każdy z zaproszonych przez nas sportowców lub innych specjalistów pokaże ci inne spojrzenie na pracę ze zwierzętami.  Każdy widok może być kompletnie różny. Ty sam wybierzesz, który lubisz najbardziej. Czy ten na schronisko, czy na parkur agility, posłuszeństwo sportowe czy psie przedszkole.  Dla nas ważne jest aby pokazać naszym kursantom, że nie ma jednej słusznej drogi w pracy z psami, że psi świat jest różnorodny i warto do domu wstawić dużo okien aby zawsze można było wpuścić trochę świeżego powietrza.

Dach

Dachem nad zbudowanym przez ciebie budynkiem jest egzamin końcowy. Zdany egzamin teoretyczny i praktyczny oraz dyplom to znak, że budynek można zacząć wykańczać.

My możemy zapewnić cię, że w zaprojektowanym przez nas surowym budynku będziesz mógł urządzić dowolne wnętrze. Jak będzie wyglądało na koniec –  zależeć będzie tylko od Ciebie.

Co dalej?

Instalacje i urządzanie wnętrza

To coś co będziesz musiał zrobić już sam. Jak będzie wyglądała twoja szkoła dla psów czy gabinet zoopsychologii  oraz jakich metod będziesz używał pozostanie już tylko w twoich rękach. Marketing, zadowoleni klienci i jakość twoich usług będą urządzały twoje wymarzone Centrum Szkolenia.

Ogródek

Wychodząc do lokalnej społeczności, biorąc udział w rozmaitych imprezach lokalnych, współpracując ze schroniskiem dla psów, szkołami i przedszkolami oraz angażując się z różne aktywności, sadzisz kolejne rośliny do twojego ogródka, który z roku na rok będzie dawał ci coraz większe plony.

Remonty, przemeblowania i wietrzenie budynku

Od czasu do czasu  w każdym wnętrzu trzeba coś zmienić lub chociaż porządnie je przewietrzyć. Funkcję takiego wietrzenia pełnią rozmaite szkolenia, konferencje, seminaria dzięki którym przez cały czas zarówno twoja głowa jak i twoja szkoła będą zawsze świeże i na czasie. Nie ma nic gorszego niż dobry trener, który w pewnym momencie zatrzymał się w czasie i uparcie tkwi w swoich poglądach. Takie psie szkoły nie wytrzymują presji rynku i zamykają działalność. Ucz się i rozwijaj cały czas, nigdy nie przestawaj.

Jesteś gotowy na rozpoczęcie swojej budowy? Zapisz się już dziś na nasz kurs – TRESER PSÓW – ZOOPSYCHOLOG – https://www.silva-lupus.pl/treser-psow-zoopsycholog-2019-2020/