R.A.S.Z.K.A – nowy sport kynologiczny

Zawody R.A.S.Z.K.A przeznaczone są dla wszystkich psów, rasowych i nierasowych, zrzeszonych i niezrzeszonych w
jakichkolwiek związkach, startować mogą psy wykastrowane i wysterylizowane suki. Odchodzimy od liczenia punktów – ważny jest ogólny obraz pracy, tak człowieka jak i psa. Szkolenie psa powinno sprzyjać stworzeniu silniejszej więzi między człowiekiem i zwierzęciem; nie może być źródłem ciągłego stresu – dlatego od dziś proponujemy zawody alternatywne. R.A.S.Z.K.A.!

Autorką regulaminu i idei zawodów jest Zofia Mrzewińska – znana państwu autorka popularnych poradników dotyczących wychowania psów („Psim zdaniem, „Zwykły niezwykły przyjaciel” czy „Sam wychowasz swojego psa”) a także nasz wielokrotny gość – wykładowca.

Zawody R.A.S.Z.K.A są trzystopniowe (I, II i III stopień) a skala ocen czterostopniowa: doskonała, bardzo dobra,
dobra, niewystarczająca. Do stopnia wyższego może awansować pies, który w zawodach niższego stopnia uzyskał raz ocenę doskonałą lub dwukrotnie bardzo dobrą. Psy z dwukrotną oceną doskonałą w kolejnych zawodach obowiązkowo startują w klasie wyższej. Nie ma liczenia punktów i ustalania kolejności wśród psów, które uzyskały taką samą ocenę – jeśli pies jest doskonały, to nie może być doskonały mniej lub bardziej!

Ćwiczenia w pierwszej klasie obejmują m.in chodzenie przy nodze, pozostawianie w rożnych pozycjach, aportowanie czy szukanie zguby na śladzie.

Zachęcamy do śledzenia funpage RASZKI gdzie na bieżąco pojawiać się będą informacje o tej nowej dyscyplinie kynologicznej. https://www.facebook.com/RASZKAsport