Książkowe TOP 10 dla początkujących

#1  Magdalena Łęczycka – Mrzygłód „Jak to ugryźć? Czyli pies w domu.”

Gdybym miała polecić jedną jedyną książkę dla „żółtodzioba” byłaby to właśnie ta pozycja. Dlaczego? Przede wszystkich dlatego, że wzbogacona jest o kody QR, które kierują do filmów pokazujących w praktyczny sposób, jak nauczyć rzeczy opisanych w książce. Jest to doskonały dodatek do wyprawek szczeniaków, adopciaków gdyż zawiera podstawowe rzeczy, jakie powinien znać nowy właściciel psa. Ze względu na swoja kompaktowość, istnieje duża szansa, ze właściciel szczeniaka da radę ja przeczytać pomiędzy mopowaniem jednego miejsca a ogarnianiem szczeniakowej katastrofy w drugim ?

#2 Zofia Mrzewińska „Zwykły Niezwykły Przyjaciel”

Tej pozycji nie mogło zabraknąć. Zwłaszcza, że pierwsze i drugie jej wydanie ukazało się kilka lat temu nakładem Silva Lupus ? Książka jest pełna łatwych do zastosowania, nawet przez niedoświadczonych właścicieli, wskazówek jak nauczyć psa różnych zachowań, ale nie to jest w niej najcenniejsze. Jej niezwykłość polega na tym, że każdy dzień obcowania ze szczeniakiem, począwszy od chwili wzięcia go do domu, stawiany jest w perspektywie całego przyszłego wspólnego życia w głębokim porozumieniu człowieka ze zwierzęciem, wolnego od typowych kłopotów z zachowaniem. Oczywiście, w książce Zofii Mrzewińskiej nie mogło zabraknąć zachęty do podjęcia wraz z psem prób zabaw węchowych.

#3 Gwen Bailey „Szczenię doskonałe”

Gwen Bailey zauroczyła mnie kilka lat temu, na swoim seminarium ,które prowadziła w Polsce. Jej niezwykły spokój, oraz umiejętność przekazywania informacji sprawia, że jest ona jedną z moich ulubionych trenerek. Program Gwen Bailey, to sprawdzony od lat system szkolenia szczeniąt, który ma na celu zapobieganie problemom behawioralnym w przyszłości. Książka jest pięknie wydana, zawiera opisy podstawowych ćwiczeń, wskazówki i porady dla właścicieli maluchów. Jest to klasyczny podręcznik, dla nowoupieczonych opiekunów szczeniaków, który jest jednym z tych które powinny być wydawane wraz ze szczeniakiem jako jego „instrukcja obsługi”.

#4 Aleksandra Horowitz „Oczami Psa”

Ta pozycja zawiera informacje, które powinien zdobyć każdy właściciel psa. Pomimo sporych rozmiarów czyta się szybko i przyjemnie. Wielkim atutem tej ksiązki jest przystępny język, przy jednoczesnym podawaniu dużej ilości faktów naukowych. Niezwykle podoba mi się próba wyjaśnienia przez autorkę tego, jak naprawdę czują i widza świat psy. Próba poznania Uweltu – czyli tego jak psy widza świat ze swojej perspektywy, to temat przewodni tej doskonałej pozycji.

#5 Patricia Macconnell „Drugi koniec smyczy”

To jedna z obowiązkowych lektur każdego psiarza. Pozycja, która w ciekawy i wyczerpujący sposób opisuje to w jak komunikują się psy oraz jak mogą odczytywać nasze komunikaty. Dzięki niej, właściciel uniknie niepotrzebnych nieporozumień i konfliktów, wynikających z wzajemnego niezrozumienia komunikatów niewerbalnych – psich i ludzkich. O tej książce nie można napisać nic innego, jak to, ze jest to kolejna lektura obowiązkowa.

#6 Patricia Macconnell  „Z miłości do psa”

Nie oceniaj książki po okładce, gdyż ta w istocie jest – okropna. Całe szczęście, książka – odwrotnie. Fantastyczna pozycja, która łączy doświadczenia praktykującej behawiorystki, naukowca i właściciela dużego stada psów. Podobnie jak w „Drugim końcu smyczy”, autorka przez wszystkie karty uświadamia nam jak ważna jest dobra komunikacja, zrozumienie i relacje z psem. Tak jak poprzednia – zdecydowanie lektura obowiązkowa dla każdego właściciela psa.

#7 Kate Mallatratt „ Pies sam w domu”

Gdybym mogła wymienić najtrudniejszy do rozwiązania i najczęstszy problem behawioralny z jakim zgłaszają się do mnie klienci, powiedziałabym bez wachania – lęk separacyjny. Dlaczego? Otóż, lęk separacyjny ma wiele podłoży a jednym z nich, jest brak nauczenia psa – bycia samym ze sobą. Książka ta, jest napisana bardzo przystępnym językiem, ładnie ilustrowana, a jednocześnie ma niezwykle przystępną cenę. Obejmuje program pracy zarówno ze szczeniętami jak i psami dorosłymi. Zawiera mnóstwo wskazówek, przydatnych nie tylko dla właścicieli psów ale także trenerów i zoopsychologów. Musze przyznać, ze jestem zaskoczona, i tak fajna pozycja zyskała tak mały rozgłos w środowisku.

#8 Zofia Mrzewińska „Psim Zdaniem”

Jest to jedna z moich ulubionych książek o psach. Wspaniała opowieść o wychowaniu psa, snuta przez Kropkę – szczeniaka owczarka. Ta wspaniała narracja, prowadzi nas przez dzieciństwo, problemy dorastania aż do psiej dorosłości. To niewielka książeczka na jeden wieczór, który z pewnością skończy się morzem wylanych łez.
P.S. Odżegnuję się od kury 😉

#9 – Helen Zulch i Daniel Mills „Szkółka dla szczeniąt”

Fajna, kolorowa książka zawierająca szereg porad dla właścicieli psów. Z opisu okładkowego:
Celem tej wyjątkowej książki jest uproszczenie szkolenia szczeniąt poprzez prezentację dziesięciu zasadniczych umiejętności, które są konieczne do osiągnięcia powyższych celów. Pokazując właścicielom, jak włączać naukę tych umiejętności w każdą lubianą przez nich interakcję ze szczenięciem, niniejszy poradnik nie tylko ułatwia im szkolenie pupili, ale umożliwia też szczeniętom wyrobienie sobie nawyków właściwych w codziennych sytuacjach.
Bardzo ciekawe i przydatne kompendium dla każdego psiarza.

#10 Melissa Fallon i Vickie Davenport „Dzieciaki i psiaki. Tworzenie bezpiecznej i zgodnej relacji”

Na koniec unikatowy na rynku poradnik – dla właścicieli psów, będących jednocześnie rodzicami dzieci.

Harmonijne relacje dzieci z psami przynoszą i psychiczną i fizyczną korzyść obu stronom. Dzięki psom dzieci uczą się empatii, zachowań społecznych oraz pewności siebie. Jest jednak równie ważne jest, aby i psy nabywały pewności siebie i były uczone bezpiecznych zachowań wobec dzieci. Zasadniczą sprawą jest zapobieganie pogryzieniom, musimy więc nauczyć nasze psy oraz nasze dzieci, jak mają się zachowywać we wzajemnych kontaktach.

Podobnie jak 2 pozostałe z serii wydana jest atrakcyjnie i ma bardzo przystępną cenę co jest dużym atutem tej książki.

subiektywne opracowanie: Marta Lichnerowicz